Mama, tata, a co to jest seks?

No właśnie… Takie pytanie może zmrozić dopiero co zaparzoną kawę, wywołać atak paniki lub niekontrolowanego śmiechu, odebrać mowę,. Może zrobić bardzo wiele. Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? Akcja Anji Rubik #SEXEDPL może sprowokować nagłówki „Stuhr będzie uczył Polaków masturbacji”, co tylko potwierdza, że temat seksu jest dla nas tematem, o którym nie potrafimy mówić. Nawet dorośli między sobą. Jak więc rozmawiać o seksie z dziećmi?

Seks jest przecież czymś śmiesznym, czymś z czego można żartować, czymś co wprawia nas w zażenowanie i wywołuje uśmiech zawstydzenia. Pamietam sytuację z podstawówki, kiedy na jednej z luźniejszych lekcji, na zastępstwie, graliśmy w grę szczerość czy odwaga. Oczywiście największym wyzwaniem, które wywoływało najwiecej śmiechu wśród nas, było hasło: „pocałuj kogoś!!!”. Aaa!!! To było najśmieszniejsze! I wywoływało zażenowanie. I zawstydzenie wśród wyzywanych, którzy mieli wykazać się olbrzymią tak odwagą i pocałować kogoś. Przyglądająca się naszym wygłupom nauczycielka powiedziała coś co pamietam do dzisiaj: „Pocałunek między dwojgiem ludzi nie powinien wywoływać w nas zażenowania, bo jest to jedna z najpiękniejszych rzeczy, które dzieją się między ludźmi”. To była jedyna lekcja wychowania seksualnego w mojej szkole. Warta zapamiętania.

Całowanie się jest be!

Inny urywek z przeszłości. Pamiętam, że zawsze moje koleżanki mówiły, że ohydą jest to co wyprawiają ich rodzice, czyli całują się na ich oczach. W ogóle okazywanie sobie czułości przez rodziców to „siara” – teraz pewnie jest na to zjawisko inne słowo. Dlaczego? Pamiętam, że ja lubiłam, kiedy moi rodzice trzymali się za ręce i całowali przy mnie. To było dla mnie czymś zwyczajnym, ale jednocześnie obrazem ich miłości. My całujemy się i przytulamy przy swoich dzieciach. Wygłupiamy się przy nich i z nimi. To uczy je, że bliskość jest niezbędna dla ludzi, którzy się kochają. Chcemy, żeby to było dla nich normalne, a nie okazjonalne.

Podobnie z seksem. To będzie cholernie ciężka chwila, kiedy Mela lub Julek, a może razem, zapytają o co z tym wszystkim chodzi. Ale przygotowanie w postaci tego, że jesteśmy w stosunku do nich szczerzy od urodzenia, sprawi, że będzie nam łatwiej. Taką mam przynajmniej nadzieję. Jedno jest pewne, nie będziemy zamiatać pod dywan trudnych tematów związanych z ciałem, bo to będzie miało taki efekt, że nasze dzieci prędzej czy później się od nas oddalą.

Uważam, że my. dorośli robimy wielką krzywdę dzieciom spłycając temat seksu i płci do głupich żarcików oraz tematu zakazanego dla dzieci. Niewątpliwie seks jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, które mamy w życiu. Taką narrację powinny znać nasze dzieci. W przeciwnym razie sami uczymy je tego, że jest to coś wstydliwego, coś złego, coś o czym się nie mówi. Później taki młody człowiek nie wie co ma z tym wszystkim zrobić. Postępuje według stereotypów, obserwuje kolegów, którzy są równie niewyedukowani co on. Szuka informacji w internecie, który też często wprowadza go w błąd. Gubi się w świecie seksualności, a co za tym idzie w świecie uczuć i miłości. A przecież cielesność i seksualność jest częścią naszego życia. To od nas zależy, w jaki sposób będziemy ją postrzegać i jak będą ją postrzegać nasze dzieci.

Całujmy się

Magda

 

IMG_2582

Wydaje się, że seks jest teraz wszędzie. Z billboardów łypią na nas półnagie piękności. Modnie ubrani piosenkarze śpiewają o seksie dla coraz młodszych odbiorców. W gazetach, a na pewno w internecie bez trudu można znaleźć nagość i tematy związane z seksualnością – i nie mam na myśli mediów o tematyce erotycznej czy pornograficznej. Dlaczego zatem seks jest wciąż tematem tabu? Dlaczego nie potrafimy rozmawiać z dziećmi na te tematy?

Co to jest penis?

 

Nastolatki mają bardzo słabą wiedzę o seksie i i swoim ciele. Badacze z Instytutu Badań Edukacyjnych przygotowali 18-latkom zestaw pytań, w których pytali o: budowę i funkcjonowanie układu rozrodczego, infekcje przenoszone drogą płciową, płodność i sposoby zapobiegania ciąży. Prawidłowej odpowiedzi na sześć pytań o funkcjonowanie ludzkich narządów rozrodczych udzieliło 38% chłopaków i 45% dziewczyn, ale już 50% 18-latków obojga płci seks uprawiało. W dodatku 20% badanych uważa, że nie da się zajść w ciążę, kiedy uprawia się seks na stojąco.

Z wychowaniem do życia w rodzinie na różnych etapach edukacji spotkało się 90% badanych. Dlaczego zatem wiedza tych młodych ludzi jest tak niekompletna, a często błędna? Według Anji Rubik, która zorganizowała akcję #SEXEDPL, podręcznik do wychowania do życia w rodzinie „Wędrując ku dorosłości” jest pełen bzdur. „To niesamowicie seksistowska, stereotypowa książka, autorzy sugerują tam, że dziewczynki myślą inaczej niż chłopcy, że szukają miłości w kategoriach romantycznych, a chłopcom daleko do tej wizji”. Nie widziałem tego podręcznika, więc nie wiem, co tam jest, ale wiem, że akcja #SEXEDPL jest w Polsce bardzo potrzebna.

Mam wrażenie, że seksualność to nie tylko w naszym kraju temat tabu, ale też temat, który obudowano całą masą stereotypów i bzdur. Niestety, nie za wiele się zmieniło odkąd ja byłem w szkole podstawowej. W domu też nie za wiele rozmawialiśmy o seksie. Jakieś próby ze strony rodziców, ale głównie ojca, wynikały z tego, że mieszkałem z Madzią w jednym mieszkaniu (sic!) na studiach. To nawet nie była próba rozmowy o seksie, ale straszenie niechcianą ciążą i zmarnowaniem sobie życia.

Piękny seks

 

Seks jest czymś pięknym. To niezbędny element relacji między partnerami. Nie można go też sprowadzać do samej fizyczności i aktu seksualnego. Dla nas seks to też wszystko, co dzieje się między nami przez cały dzień. Przelotne przytulenie, pocałunek, buziak, uśmiech itd. Chcemy, żeby nasze dzieci to wszystko rejestrowały. Nie chowamy się w panice, kiedy z naszego ciała zsunie się ręcznik. Nie ukrywamy się, żeby się pocałować. Robimy to, żeby maluchy wiedziały, że seks to ciało, ale też emocje, uczucia, bliskość. Mam nadzieję, że to pomoże nam rozmawiać o seksie, kiedy przyjdzie na to pora. Będzie nam łatwiej, bo dzieci będą widzieć, że seksualność, cielesność i uczuciowość są w naszym domu czymś normalnym.

Seksownej niedzieli
Wojtek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s